Jak se starat o kotě peterbalda

Až přijedete domů, jako první ukažte kotěti, kde má záchod-posaďte ho do něj, pokud hned vyleze a nic neudělá, taky dobře, ale už ví, kam má jít. Pak mu ukažte,  kde má misky s vodou a granulkami-použijte ty ode mně, na které je kotě zvyklé. Dostalo granule Taste of the Wild.  Nechte kotě, aby si v klidu prohlédlo a hlavně očichalo nové prostředí. Teď už pořád oslovujte  kotě jeho jménem, aby si na jméno zvyklo. Pokud máte doma malé děti, nedovolte jim, aby v této fázi kotě tahaly a chtěly chovat. Předpokládám, že kotě ode mne nebude mít s adaptací žádné výrazné problémy, mělo by si zvyknout rychle. Pokud máte doma jiná zvířata, služebně starší kočky, dohlédněte na to, aby „vetřelce“ nenapadly. Hlídejte jejich chování vůči kotěti. Kotě se jich zřejmě bát nebude, nemělo by projevovat strach ani z nového prostředí, ale přesto buďte ve střehu. Hlavně dejte pozor na to, aby starší kočka (kočky) nebránila kotěti v přístupu k WC, jídlu a vodě a aby ho hrubě nenapadala. Já osobně jsem při pořízení dalšího kotěte s nimi spala, abych mohla kdykoliv zasáhnout. U nás to ale nikdy nutné nebylo.

 

Pokud máte doma psa, vaše nové kotě je na psa zvyklé- máme doma velkého labradora. Je ale také zvyklé na to, že pes je kamarád, kterému se může lézt do misky, zrovna když večeří, šlapat mu po hlavně, vyštvat ho z jeho vlastního pelíšku, může mu kousat ocas, může mu cokoliv a pes NIC neudělá. Proto svého psa seznamujte s kotětem nejradši na vodítku a buďte připraveni ho kdykoliv ukáznit, pokud by projevil sebemenší známku agrese. Jestli váš pes kočky pokládal dosud za lovnou zvěř, bude to chvilku trvat, než bude kotě akceptovat. Ale pokud není úplně pitomý, pochopí rychle, že „co je v domě, není pro mě“. Za pár dní by měli být přinejmenším ve stavu ozbrojené neutrality. Během doby zvykání musí mít kotě neustále únikovou trasu, místo, kam se rychle před psem může ukrýt a on za ním nemůže. U nás to je obývák, kam má pes přísný zákaz vstupu, který naprosto respektuje. U vás to může být třeba vysoké odpočívadlo, na které se kotě může vyšplhat a pes se za ním nedostane.

 

Po příchodu do nového domova se může u kotěte objevit průjem, přece jen je to změna a určitý stres. Na průjem se mi osvědčila Smecta-pytlík rozdělte na 4 díly a v troše převařené vychladlé vody vždy 1 díl rozmíchejte, natáhněte do stříkačky a stříkněte do tlamky, to dělejte 3x denně tak 3-5 dnů. Pokud by se do 3 dnů průjem nezačal lepšit, radši navštivte veterináře. To platí vždy, když má kočka průjem. Vyřaďte měkkou stravu a dávejte jen granule. U veterináře koupíte pastu Probican (musí ji brát z lednice, jinak ji nechtějte!!!), ta je vhodná při těchto potížích a také vždy po aplikaci antibiotik, kdy pomáhá při obnově střevní mikroflóry. Velice doporučuji. Pokud by průjem trval déle než 2-3 dny, navštivte veterináře. Také byste měli mít doma při ruce Aptus ATTAPECTIN - je  možná při průjmu ještě lepší než Smecta.

 

I při sebelepší péči se stane, že kočka onemocní a je nutné nasadit léky. Buďte opatrní se silnými antibiotiky, ne vždy je to úplně nutné. Záleží velmi na erudici vašeho zvěrolékaře, najděte si takového, kterému můžete skutečně důvěřovat, který z vás nebude zbytečně tahat peníze. Léky v podobě prášku já aplikuji jednoduše tak, že kočce otevřu tlamku, zakloním jí hlavu dozadu a prášek hodím na kořen jazyka. Mám připravenou stříkačku s vodou a hned jí stříknu trochu vody, čímž ji donutím polknout. Žádná z mých koček neměla nikdy žádný výrazný problém s polykáním prášků-ani vaše kotě. Určitě to zvládnete. Pokud by to takto nešlo, prášek rozdrťte, smíchejte s troškou převařené vychladlé vody, natáhněte do stříkačky a stříkněte bokem do tlamky. Případně lze na veterině nebo v některých e-shopech zakoupit aplikátor určený na podávání léků v podobě tablet. Pokud někdy kočka onemocní, nenechávejte veterináře střílet ATB od boku. Chtějte, aby mu udělal stěry a poslal je do laboratoře na určení bakterie, která má infekci na svědomí a také aby určili vhodnost ATB na právě toto onemocnění. Musí jít samozřejmě o bakteriální infekci, na virózy se to nevztahuje.  Jako ATB první volby než budou hotové výsledky z laborky je dobrý Synulox-někdo dává Noroclav, ale vy chtějte Synulox. Veterinář vás asi bude přesvědčovat, že je to totéž, ale z chovatelských zkušeností vím, že není. Já chci vždy Synulox.

 

Vaše domácí lékárna by měla obsahovat v případě chovu koček základní první pomoc: Aptus ATTAPECTIN nebo Smetu při průjmu, oční mast Othalmoframykoin nebo oční kapky Tobrax nebo ještě lépe Garasone (jsou to humánní léky, ale nechte si je předepsat veterinářem, ušetříte poplatek za recept) pro případ zánětu očí, mast Framykoin pro případ nějakého poranění kůže.

 

 

Kotě by mělo mít v novém domově 2 - 3 svoje misky-jednu na vodu, jednu na granulky, obě trvale přístupné a jednu na kapsičku, konzervu či masíčko. Misky na mokré jídlo umývejte po každém použití, na granulky stačí před dosypáním, vodu měňte denně a také denně misku myjte. Pokud je doma koček více a snáší se, budou později stejně jíst ze společné misky, to nakonec uvidíte. Novému kotěte ale dejte zejména na mokrou stravu nebo maso misku jeho vlastní. Misek na vodu my máme po bytě více, nejvíce u nás kočky chodí pít na umyvadlo, kde vodu v misce doplňujeme i několikrát denně. Je velice žádoucí dostat do kočky co nejvíce vody, aby se předcházelo problémům s močovými cestami, takže misek s vodou není nikdy dost!

 

Dál byste měli mít doma nějaké odpočívadlo omotané sisálovým provazem, na kterém jsou mé kočky i vaše kotě zvyklé brousit si drápky-předejdete tak ničení čalouněného nábytku. Čím vyšší, tím lepší. Kočky milují výšky, rády leží ve výšce a pozorují, co se děje dole. Mně se také osvědčil pruh koberce připevněný svisle na místě, kde si kotě rádo brousí drápky.  Musíte mít připravenou kočičí toaletu (doporučuji krytou), protože vaše kotě je pěkný hraboš, a také lopatku s většími otvory na „kydání“ kadibudky. Pokud jde na velkou potřebu, většinou to poznáte podle zvuků, které kotě vydává-oznamuje vám, že jde konat velké věci. Doporučuji si na ně počíhat a ohlídat, zda se neumazalo od výkalů. Kotě je ještě malé, a když má výkal veliký, občas se mu stane nehoda, že do toho šlápne. Lepší je si ho ohlídat a případně hned umýt. Kotě je zvyklé, problém by být neměl. Až vyroste, tento problém zmizí. Potřebujete nějaký pelíšek - stačí krabice vystlaná měkkou dekou nebo polštářem. Kdyby byla zima a ještě se netopilo, doporučuji mít fleesovou deku hozenou na gauči či křesle, do které se může v případě potřeby zavrtat. Na zimu je skvělý závěsný pelíšek na topení. Dostanete ho v e-shopech téměř všude.

 

Koupání kotěte nedoporučuji, peterbald se srstí se koupat nemusí, pokud se od něčeho neumaže. Když se ke koupání přesto rozhodnete, kupte skutečně kvalitní kočičí šampón, nešetřete na něm.  Jako péče o srst stačí hlazení, případně občasné kartáčování měkkým kartáčem. Pokud se umaže od výkalů, je vaše kotě zvyklé na omytí zadečku vlažnou vodou, takže psotník by z toho mít nemělo.

 

Pokud má vaše kotě volný přístup tam, kde máte WC mísu, dbejte důsledně na to, aby její víko bylo trvale dole - zavřené!!! Peterbaldík je neskutečně zvědavý a zvídavý, a to by ho v tomto případě mohlo při troše smůly stát život. Pokud by spadl nešťastně do vody hlavou, nemusel by vůbec vylézt a mohl by se utopit. Až vyroste, můžete v ostražitosti polevit. Víko mísy ale stejně pro jistotu zavírejte, aby nemohl pít vodu, která i když se zdá být čistá, je plná choroboplodných baktérií nebezpečných pro vaše zvíře. Dalším nebezpečím pro kotě jsou igelitky a igelity všeho druhu-mohlo by je rozžvýkat a spolknout. Také si ověřte, zda květiny, které doma pěstujete, nejsou pro kočku toxické!

 

 

V očkovacím průkazu najdete záznamy o očkování i odčervení. Doporučuji vám zajít se svým kotětem hned první týden po jeho příchodu k vám k veterináři, kterého jste si vybrali, na zdravotní prohlídku, abyste věděli, že máte doma zdravé kotě. Zároveň vezměte s sebou jeho očkovací průkaz a domluvte si s vaším veterinářem další očkování a odčervení. Zaznamenávejte si do očkovacího průkazu i odčervení-pokud bude kotě jen doma, stačí odčervovat 2x ročně-ideální je nechat vyšetřit trus u veterináře a odčervit pouze v tom případě, že najde parazity. Odčervovací tablety a pasty je vhodné střídat. Pokud se zvířetem nebudete chodit na výstavy ani ven (nedoporučuji-možnost nákazy!), není nutné očkování proti vzteklině. Pokud budete chtít chodit na výstavy, v očkovacím průkazu vzteklina být zaznamenaná musí. V tomto případě doporučuji nechat naočkovat výstavní zvíře i proti plísni.

 

Koťata jako první granule dostávala Royal Canin baby kitten, poté Taste of the Wild- to je krmení, které jste dostali s sebou. Je to skvělé krmivo plné masa, bez zbytečného balstu v podobě obilí. Je vhodné pro všechny věkové kategorie, takže tím můžete krmit jak kotě, tak i dospěláka. K dostání zde v e-shopu zde:

https://www.zoohit.cz/shop/kocky/granule/taste_of_the_wild

 

Doporučuji na krmení radši nešetřit a krmit kvalitní stravou. Granule kupujte takové, kde je na 1. místě ve výčtu ingrediencí maso-min. 30%, kde nejsou obiloviny a sója, ochucovadla a konzervační látky. Mezi dobré značky granulí patří Brit Care, nová Acana, Leonardo, Orijen, Iams, Techni Call, holistické řady krmiv a již zmiňované Taste of the Wild - je jich celá řada a sami musíte vyzkoušet, co bude tomu vašemu nejvíce chutnat. Do 12ti měsíců věku krmte granulemi značenými „kitten“ (pro koťata). Kotě bouřlivě roste a má zvýšené požadavky na výživu a její kvalitu. Co ušetříte na stravě kotěte, to dáte později veterináři, a ještě mnohem více. Pouze budete-li krmit krmivy, kde je uvedeno, že jsou pro všechny věkové kategorie koček, tak věk nemusíte řešit. Já osobně dávám svým kočkám granule více výrobců, které smíchám dohromady-víc jim to tak chutná. Někdo to nedoporučuje, že se má krmit jen jednou značkou, já mám ověřeno, že mým to takto vyhovuje. Chce to vysledovat, jak to bude právě s tím vaším. Že je krmení v pořádku, poznáte v kadibudce při kydání-bobíky musí být tuhé. Pak kotěti strava vyhovuje. Jakmile začne být problém s průjmem, je to většinou nějakou chybou ve stravě. Někdy je to trochu alchymie zjistit, které granule jsou ty nejlepší právě pro vaši kočku. Až bude kotě staré 12 měsíců, přejděte na granule adult-pro dospěláky. Peterbald nemá příliš sklon k tloustnutí, protože je to hodně akční a pohyblivá kočka, obzvláště ve společnosti dalších koček, takže pravděpodobně nutnost diety proti otylosti asi řešit nebudete muset. Ani u kastráta.

 

Granule jsou tedy k dispozici pořád, k nim čerstvá voda v dostatečném množství-dohlédněte na to, aby kotě dost pilo, jinak mohou nastat závažné problémy s močovým ústrojím a ledvinami. Proto krmím také kapsičkami a konzervami-pokud možno bez konzervantů a ochucovadel. Whiskas supréme krmím občas také. I konzervy kupujte radši pro koťata-tj. „kitten“. Konzervu nebo kapsičku smíchejte s trochou horké vody (stačí jí konzervu vypláchnout), aby i takto kotě do sebe dostalo tekutinu. Nespotřebovanou konzervu uzavřete víčkem a dejte do lednice-spotřebujete nejpozději do druhého dne. Jídlo musí být pokojové teploty-přihřívám v mikrovlnce. Vyzkouším, zda je akorát! Mokrým krmím 2-3x denně. Pokud vaše kotě časem začne mokrou stravu nebo maso odmítat a bude chtít jíst jen granule, i to je v pořádku, pokud mu budete dávat granule kvalitní a dostatek vody. Některé kočky jsou prostě granulkožrouti. Nepokoušejte se dostat do kočky to, co odmítá (myslím tím jídlo, ne léky)-kočku nepřesvědčíte, že je to pro ni dobré. Když to nechce, tak to jíst prostě nebude. Tečka. Nespotřebované mokré krmení nebo maso nenechávejte v misce. To, co kotě nesní během cca 10 minut, odstraňte. Můžete to vrátit zpět do plechovky a dát do lednice a příště dát menší dávku. Radši kotěti trochu přidejte, než by mělo hodně nechat.

 

Dále krmím mletým nebo nakrájeným hovězím, telecím, králičím nebo koňským masem, které bylo aspoň 2-3 dny v mrazáku. Můžete do něj občas přidat ½ žloutku z ověřeného zdroje. Bílek krmte vařený a nasekaný. Drůbeží masa, vnitřnosti, ryby-to vše krmím, ale vařené a poté namleté nahrubo nebo i najemno-občas přidám trochu rozvařené rýže, pár koleček vařené mrkve, kousek brokolice-to vše semelu s vařeným masem a nadělám si takto konzervy své vlastní, které uschovávám v mrazáku. U ryb pozor na ostré kosti!!! Dávám také tučný tvaroh smíchaný s trochou medu a případně žloutkem – žloutek nedávejte častěji než 2x týdně. Občas vanilkového pribináčka, lučinu, jogurt s probiotickými kulturami. Kravské mléko nedávejte-je pro kočky jed-neumí ho trávit a mají po něm průjmy. Mléko mohou buď kočičí nebo ředěnou neslazenou tatru, ředěnou smetanu do kafe (poměr cca 1:1), skvělé je pro ně kozí mléko. Má koťata jsou na něj zvyklá. Pijí sladké i kyselé. Kysané mléčné výrobky z kravského mléka mohou, tj. kefír, podmáslí, kysanou smetanu-tu moji milují. Občas dostanou kousek sýra, ale to jen občas-je slaný. Vyvarujte se dávat svému kotěti často slané věci, poškodíte mu tím ledviny. Jako mlsek hodně občas mrňavý kousek, budiž, ale nesmí to být často. Kočky milují šunku-takže jim ji sem-tam jako pamlsek dopřeji. Kočičích pamlsků určených pro kočky je celá řada, takže chcete-li pamlsek, kupte určený kočkám. Celou řadu vyrábí třeba Gimpet nebo Brit. Nedávejte čokoládu-je pro kočky toxická! Trávu mít nemusí, ale mohou. Máte-li doma kytky, dávejte pozor, zda je kotě nežere-řada kytek je pro kočky jedovatá! Jejich seznam najdete třeba zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jedovat%C3%A9_pokojov%C3%A9_rostliny

 

Péče o uši-peterbaldům se uši poněkud více špiní, tak cca obden uši vytřete papírovým kapesníčkem a tak 2x měsíčně vytřete opatrně vatovou tyčinkou. Tak 1-2x do měsíce stříhám drápky. Pokud jsou špinavé, otřu je vlhčeným ubrouskem. To je veškerá péče. Ještě denně kontroluji čistotu zadečku, případně ho otřu namočeným ubrouskem, aby byl pořád čistý. Jinak žádná zvláštní péče ani o kožíšek není nutná-stačí hlazení při mazlení nebo měkký kartáč v případě osrstěných jedinců.

 

Sledujte denně své kotě, zdravé kotě má čistý nos, oči i zadeček, má pořád chuť k jídlu i chuť si hrát. Hodně spinká. Moje koťata jsou zvyklá v noci spát, spí se mnou v posteli a prostě spí. Neřádí. Noc je na spaní a ne na blbnutí. Pokud máte kotě ve více místnostech, kde zavíráte dveře, musíte mít v každé místnosti kočičí WC. Jako stelivo doporučuji dřevěné Cat best oko plus nebo Cat best oko gold (k dostání za nejlepší cenu na www.zoofast.cz ) – toto stelivo dokonale hrudkuje, takže stačí jen vybírat hrudky a ty lze likvidovat spláchnutím v toaletě. Zároveň skvěle pohlcuje pach. Sice se trochu vynáší, ale to spraví koště nebo vysavač-stačí malý příruční. Kotě je ale zvyklé i na dřevěné válečky. Peterbaldi jsou hodně adaptabilní, tak by nemělo mít žádný problém při změně steliva. Pozor na Asan, je na něm uvedeno, že se dá likvidovat ve WC, ale vím o případu, kdy kvůli Asanu ve WC museli vymlátit v celém domku odpady, které ucpal. Mě Asan nesmí do baráku. Nově mám dobrou zkušenost s kukuřičným stelivem Green cat, které míchám s dřevěných Cat best oko plus. Obojí se může splachovat v toaletě bez rizika ucpání odpadů.

 

Kdyby najednou vaše jinak čistotné kotě začalo čůrat mimo WC, zbystřete pozornost. Nestalo se něco neobvyklého, co mu může vadit? To by byl ten lepší případ. Většinou tím ale dává najevo svůj velký zdravotní problém. Nikdy proto kočku čůrající mimo kadibudku netrestejte. Naberte neprodleně vzorek moči-neměl by být starší 2 hodin-případně uchovejte ho v lednici-a honem k veterináři! Je to velice důležité, s velkou pravděpodobností bude mít problém s močovými  kameny nebo pískem. To musí posoudit veterinář. Těmto nepříjemným problémům se dá předcházet kvalitní stravou bez soli a dostatečným příjmem čisté vody. Pokud bude vaše kotě málo pít, pořiďte mu kočičí fontánku-kočky milují tekoucí vodu a napijí se jí častěji než vody stojící v misce. Vodu dodáte i jejím přimícháváním ke konzervě či kapsičce. Je velice vhodné mít doma testovací proužky (koupíte v lékárně) a čas od času je v moči smočit-pak vidíte hned, zda je či není problém.

 

Kotě je zvyklé na normální provoz domácnosti a běžné zvuky-u nás mu nevadil ani vysavač. Je zvyklé na lidi, na to, že se s ním mazlí a muchlujou, je zvyklé na spoustu koček a kočičí dovádění, je zvyklé na velkého psa a společné řádění. Nemělo by mít problém s nikým a ničím. Rádo se mazlí s člověkem, leží na klíně nebo v náručí, tulí se v posteli. Pokud se dostane do blízkosti malých dětí, je třeba dětem vysvětlit, že kotě není hračka a že ho nesmí tahat a ubližovat mu. Děti má koťata neznají.

 

Chraňte své kotě před možností vypadnutí z okna nebo balkónu-peterbald se téměř ničeho nebojí a je neskutečně zvědavý a zvídavý. Vše vám prozkoumá, vleze do každé škvíry-mějte to na mysli a uzpůsobte byt tak, aby se kotěti nic nemohlo stát. Pozor na kabely  pod proudem! Pozor na chemikálie! Na otevřené láhve. Nenechávejte na kuchyňské lince nebo stolu nic k jídlu-nenajdete to tam. I když bude dobře vědět, že tam nemá co dělat, stejně si tam vyskočí a zbaští to. Nebo vám to aspoň dobře „uklidí“. Na kočičí fotbálek se skvěle hodí klíče, brýle, mobil, MP3 přehrávač-prostě věci, co jste byli zvyklí doma odkládat na stůl. Radím vám dobře, změňte své zvyky a tyto věci dávejte do vyšších poloh na místa, kam se kotě (kočka) nedostane. Také je jejich neřestí cupování novin a časopisů a okusování hřbetů knih. Musíte být prostě důslední a dokola kotěti vysvětlovat, že tohle dělat nesmí. Také pozor na žaluzie a řetízky-ty by mohly zařvat…

 

Zhruba v 5.-6. měsíci začne vaše kotě měnit zoubky-nějakou chvíli může vypadat jako žralok-může mít starý i nový špičák za sebou. Nebojte se, starý zub vypadne časem sám. Případně mu můžete trošku pomoct, když se už hodně vaklá, stačí lehký (!!!) tlak a zoubek je venku. Prohlížejte aspoň 1x týdně kotěti dásně-nesmí být zarudlé, to by tam byl zánět a ten se musí léčit. Na předcházení problémů s dásněmi je skvělá řasa Kelpa-kupuji zde: https://holisticshop.cz/obchod/index.php?idvyrb=59&akc=detail

Kupuji i červenou řasu. Přidávám to do masa nebo konzervy, jídlo tím „pocukruju“. Tyto řasy mají zároveň veliký vliv na zdraví zvířete (i lidí), na jejich dobrou imunitu, která je základem pevného zdraví.

 

Pokud bude kotě provádět nežádoucí činnost, ostrým hlasem řekněte jeho jméno a „ne, nessssmíš“ . Zasyčte! Případně ho lehce(!!!) švihněte přes zadek proutkem, nebo ostře tím samým proutkem s kraválem švihněte vedle kotěte, aby vydal ostrý zvuk. Když bude provádět něco hodně špatného, můžete ho popadnout za kůži za krkem a zlehka s ním zatřást a přitom říkat „nesssssssmíšš“! Buďte důslední!!! Pokud si nepřejete, aby vám kotě lezlo na stůl, nesmí tam lézt NIKDY. Jakmile zjistí, že jednou může a podruhé hartusíte, hartusení si přestane všímat. U mě je kotě zvyklé spát se mnou v posteli. Počítejte s tím, že se k vám také nastěhuje do postele. Pokud se vám to nelíbí, musíte před ním zavřít dveře do ložnice. Ale proč se připravovat o to potěšení spát s měkkým teplým tělíčkem přitisknutým k vašemu tělu a při položení ruky na tu spící hromádku štěstíčka poslouchat spokojené vrnění?

 

Pokud bydlíte ve vyšším podlaží, zajistěte, aby vám kotě nemohlo vypadnout z okna nebo z balkónu. Chození ven nedoporučuji. Na volno už vůbec ne, maximálně na kšírkách a na vodítku. Peterbald je neuvěřitelně zvědavý, důvěřivý a zároveň nebojácný, a to by se mu mohlo vymstít. Moje kotě v životě nikdy nic zlého nepoznalo, nemá důvod být ostražité, nebojí se. To je skvělá výbava do života v rodině, v bytě, ale ne na zahradu a na ulici, kde jsou i cizí kočky, jiná zvířata a také bohužel někdy hodně zlí lidé. Nehovoře o tom, že zvenčí si můžete domů přitáhnout nežádoucí „návštěvníky“ ať už v podobě vnějších parazitů, tak i fatálních nemocí.

 

U vašeho kotěte nemůžete počítat s chovem-ten máte zakázaný, a proto ho nemine kastrace. V době dospívání se začínají projevovat pohlavní pudy a hlavně kocour začne vyřvávat a velmi často i značkovat, někdy močením, jindy postříkáním různých jím vyhlédnutých míst páchnoucí močí. Postaví se zadkem ke značkovanému předmětu, zaklepe se mu kořen ocasu a vystříkne malou (nebo větší) dávku moči. Pokud se to stane, a vy budete mít štěstí a ono místo vůbec objevíte, omyjte je neředěným octem nebo citrónovou šťávou. Věřte, že je to hodně nepříjemné a hlavně je to hodně cítit. Kastrace je nevyhnutelná, chcete-li zachovat své obydlí obyvatelné. Někdy značkuje i kočka. Ta se při dosažení pohlavní dospělosti začne mrouskat, válí se po zemi, nastavuje zadeček s ocáskem stočeným stranou, a některá nepříjemně a pořád vřeští. Také nic příjemného. Navíc pokud se tento stav často opakuje, a nemůže být nakrytá, kočku to značně vysiluje, nejí, hubne, může mít cysty a může to končit špatně. Takže opět kastrace je nejlepším řešením. Vězte, že kastrace mladých zvířat mladších než 9 měsíců rozhodně neznamená zvýšené riziko onemocnění močových cest, jak někteří veterináři dodnes s oblibou tvrdí! Není to pravda.

 

Zajímavé weby, kde se dozvíte spousty dalších rad:

 

https://www.prestickekocenky. cz   můj web

https://www.modrykocour.cz

https://rozmalka.webnode.cz

https://www.kocka-info.cz

https://www.kocky-online.cz

https://www.kockysphynx.wbs.cz  zaměřeno sice na sphynxe, ale řada rad je obecných

https://www.kocicarny.cz   -  zde najdete i výčet jedovatých rostlin, co doma často pěstujeme

https://www.kotatko.net

https://www.mooncat.cz/

 

další si jistě najdete sami, budete-li cítit potřebu

 

Zde jsou ověřené a vyzkoušené e-shopy, ve kterých nakupuji krmení, stelivo i další potřebné (a někdy i nepotřebné) kočkověci:

 

https://www.zoofast.cz

https://krmeni.cz

https://www.krmivo-brit.cz

https://zoohit.cz           česká verze zooplusu  slovenská https://zoohit.sk

https://zooplus.de      tady nakupuji často, hlavně konzervy a paštiky (cosma, cosma thai, porta 21..)

https://www.svetkrmiv.cz/

https://www.alpet.cz   

https://www.baron.cz   tady mají různé věci co jinde nenajdete

https://www.kociciobchudek.cz

www.happyanimals.cz

www.hafbezobav.cz

https://prozviratka.eobchod.com

www.promazliky.cz

www.mazlicci.cz

 

Další odkazy  na e-shopy, kde jsou i veterinární diety za dobré ceny a dobré rady.

 

https://veterinarnipece.cz

https://svetkrmiv.cz   

 

 

Pokud by vás zajímala problematika syrové stravy-BARF-informace najdete zde:

 

www.baron.cz

https://mackysumasozravce.webnode.sk/

https://www.barfclub.eu/newsletter/?akce=plus&id=0

https://www.manwe.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=154&Itemid=67