Varování

 

Padlo vám do oka nějaké plemeno kočky a chcete si pořídit kotě. Nejdříve se snažte získat co nejvíce informací o plemeni, které se vám zalíbilo a poté hledejte chovatele, kteří mají chovné stanice a jsou registrovaní pod nějakou organizací.

V žádném případě nekupujte kotě na inzerát, kde ho někdo nabízí podezřele levně, nebo je ochoten vám kotě přivézt kamsi (na benzínku někde na dálnici, na parkoviště obchoďáku a pod.). Takto ušetřené peníze by vás mohly přijít pořádně draho.

CHTĚJTE VŽDY VĚDĚT, V JAKÝCH  PODMÍNKÁCH KOTĚ VYRŮSTÁ, PŘEVZÍT SI KOTĚ U CHOVATELE V JEHO CHS, CHTĚJTE SMLOUVU, OČKOVACÍ PRŮKAZ. KOTĚ MUSÍ BÝT  ODČERVENÉ, NAOČKOVANÉ, MUSÍ BÝT ZDRAVÉ-NESMÍ MU TÉCT Z NOSU ANI OČÍ, NESMÍ KÝCHAT A PRSKAT, MUSÍ MÍT ČISTÝ ZADEČEK A MUSÍ BÝT VIDITELNĚ V DOBRÉM VÝŽIVOVÉM STAVU. NESMÍ BÝT USTRAŠENÉ A NESMÍ SE BÁT KAŽDÉHO POHYBU. NESMÍ BÝT ZAVŘENÉ NĚKDE V KLECI.


MUSÍ BÝT STARÉ MINIMÁLNĚ 13 TÝDNŮ-NEKUPUJTE KOTĚ MLADŠÍ!!! TAKTO STARÉ, ŘÁDNĚ NAOČKOVANÉ KOTĚ MÁ JIŽ VYTVOŘENOU VLASTNÍ IMUNITU, JE SOCIALIZOVANÉ, NAUČENÉ VEŠKERÝM POTŘEBNÝM KOČIČÍM DOVEDNOSTEM A JE PŘIPRAVENÉ JÍT DO NOVÉHO DOMOVA. NE DŘÍVE!!!

NENÍ OVŠEM POVINNOSTÍ CHOVATELE PROVÉST VÁS CELÝM SVÝM CHOVNÝM ZAŘÍZENÍM NEBO SVÝM DOMOVEM, KDE JEHO KOŤATA VYRŮSTAJÍ. NEMUSÍ TO BÝT PROTO, ŽE MÁ CO TAJIT. DŮVOD JE PROSTĚJŠÍ-CHRÁNÍ TAK SVŮJ CHOV PŘED MOŽNOU NÁKAZOU, KTEROU NEVĚDOMKY MŮŽETE

S SEBOU PŘINÉST.

NEKUPUJTE KOTĚ OD ČLOVĚKA, KTERÝ DRŽÍ SVÁ ZVÍŘATA ZAVŘENÁ V KLECÍCH, BYŤ BY VÁM TVRDIL, ŽE JE VŠE PODLE NOREM, POD STÁLOU VETERINÁRNÍ KONTROLOU  A TUDÍŽ V NEJLEPŠÍM POŘÁDKU. NENÍ.

Dobrý chovatel, pokud se s ním domluvíte na konkrétním kotěti, vám bude podávat informace o jeho růstu, posílat jeho fotky a bude s vámi  v kontaktu. Předáním kotěte váš vztah neskončí, ale začne. Když budete potřebovat poradit, bude mít na vás čas a poradí vám.

Pokud si koupíte zvíře na inzerát od kohosi, jehož jméno ani nebudete znát a kotě vám předá kdosi a kdesi a jen vyinkasuje peníze, na následný chovatelský servis zapomeňte. Se svými starostmi zůstanete sami, nikdo vám neporadí. Pouze jste při koupi "ušetřili". Věřte, že takové šetření při pořizování zvířete může doopravdy přijít hodně, ale hodně draho. A jen tím podporujete lidi, kteří se "chovem" zvířat živí a o zvířata jim přitom vůbec nejde, jsou pro ně pouze zdrojem příjmů. A úplně v poslední řadě jim jde o vás. Jejich zájem o vás končí momentem převzetí vašich peněz.

Tím nemám na mysli chovatele, kteří mají chov zvířat - třeba i koček - jako řádnou živnost, věnují jim veškerý svůj čas, a i když se jejich chovem živí, zvířata milují a mají vše v naprostém pořádku.

Jen tak se vyhnete pozdějším velkým výdajům za veterináře, které mohou mnohonásobně převýšit "úsporu", které  jste dosáhli tím, že jste si koupili laciné kotě nebo dospělou kočku na inzerát. Nekupujte kotě od lidí, co nejsou registrovanými chovateli. Každé plemeno chová více chovatelů, tak hledejte mezi nimi takového, který bude mít své www stránky, kde se něco o jeho chovu dozvíte. Který netají svoji totožnost a uvádí na sebe kontaktní údaje. Jakmile nelze zjistit, s kým máte tu čest,  jděte radši pryč.

Kontaktujte několik chovatelů, než se rozhodnete s někým se domlouvat na koupi kotěte. Chtějte kotě vidět-nejdříve na fotkách a později až povyroste a není to pro vás příliš daleko, zajeďte se na ně podívat. Zjistěte si předem, zda plemeno, které vám padlo do oka, netrpí nějakou genetickou chorobou a pokud ano, ptejte se chovatele, zda proti té nemoci testuje. Nespokojte se s kladným prohlášením, chtějte negativní výsledky testů rodičů toho "svého" vybraného kotěte vidět. Např. britská kočka, mainská mývalí, kanadský sphynx trpí na hypertrofickou kardiomypopatii - HCM - přečtěte si o tom článek, který jsem tady zveřejnila. Můj kocour - kanadský sphynx Adam - na toto onemocnění umřel ve veku 5ti let. Nepodceňujte tuto fázi výběru vašeho příštího čtyřnohého společníka!!! 

Přeji vám hodně štěstí při hledání a výběru vašeho zvířecího kamaráda a druha, který stráví s vámi 10-20 let jako váš životní souputník. Ať z něj máte hodně dlouho více radosti než starostí.