Než si pořídíte kotě...

 

Byli jste někde na výstavě a zalíbilo se vám nějaké kočičí plemeno? Nebo jste na nějaké zajímavé narazili při brouzdání po netu? Nebo o nějaké kočičce uvažujete už delší dobu a teď máte najednou pocit, že dozrává čas a že je tady ten okamžik "už" ?

To je sice skvělé, ale uvědomujete si pár hodně důležitých věcí?

Chcete si pořídit živého tvora, který bude s vámi sdílet vaši domácnost řadu let, 10-15, možná i déle. Jste na to připraveni?

Kotě vám poleze všude-na stůl, na kuchyňskou linku, do postele-snesete to?

Pokud není zrovna plemene sphynx nebo rex, bude línat a chlupy budou všude. V polévce, na oblečení, na gauči, na podlaze-nevadí? Budete muset víc uklízet-nevadí?


Občas vyndáte z pračky (hlavně černé) oblečení sice čisté, ale chlupaté-nevadí?

Kočka sem-tam i nechtěně může něco shodit=zničit-nevadí?

Budete nejspíš muset zlikvidovat většinu kytek, na které jste tolik pyšní-nevadí?

Váš byt bude muset "zkrášlit" zařízení nutné pro kočku-škrábadlo-ne každému se líbí tato dekorace třeba v obýváku-co vy na to?

Po zemi se vám bude věčně něco povalovat-myšky, papírky, kočičí hračky, chlupy-byt bude pořád vypadat neuklizený-nevadí?

Někde budete muset umístit kadibudku-příliš krásy nenadělá, ale vaše kotě navíc 1-2x denně chodí bobkovat a ono to dóst páchne, snesete to? Pokud k vám v tento moment přijde někdo na návštěvu, může nastat prekérní situace-zvládnete to? Stelivo se dost na tlapkách vynáší a najdete je všude-někdy i v posteli, na stole... Budete muset velmi často uklízet-nebo budete mít doma pěkný nepořádek-nevadí?

Malému kotěti se občas stane nehoda-do svého výtvoru v kadibudce ťápne a roznese to na tlapkách VŠUDE - třeba i do postele, na stůl - uklidíte to s úsměvem? Očistíte kotě a nebudete mu nadávat?  Občas může zvracet a s neomylnou jistotou si vybere k této činnosti váš nový koberec nebo místo, kde to bude zaručeně co nejvíc vidět a vadit. Jste si toho vědomi?

Budete muset dávat pozor na to, co kam okládáte-na kočičí fotbálek se hodí všechno-klíče od bytu, mobil, brýle, peníze, rozkousat a rozcupovat se dá taky kde-co-faktury, složenky, peníze, časopisy, knihy...nevadí? Budete trpělivě kotěti vysvětlovat, že tohle se u vás ale doopravdy nesmí?

Počítáte s tím, že ho budete muset krmit kvalitní stravou a ta leze do peněz? Že budete muset kupovat stelivo, občas budete muset k veterináři, prostě vaše výdaje stoupnou? Ustojíte to?

Do oken a případně na balkón budete muset dát sítě, aby vám váš miláček nevypadl ven. Počítáte s tím?

Se vší pravděpodobností se vám nastěhuje do postele, i když máte nevím jaké přesvědčení, že NE (takových už tady bylo!). Vaše budíčky mohou začínat v dobu pro vás naprosto neakceptovatelnou - vyrovnáte se s tím? Ráno budete velmi pravděpodobně muset dřív vstávat, protože váš miláček (a tím nemyslím životního druha) se bude dožadovat svého přídělu-potravy, mazlení, pozornosti v dobu pro vás naprosto nevhodnou. Nevadí?

Budete si chtít číst, ale vaše kočka má na to jiný názor a naprosto zásadně se musí usadit na novinách, časopise, knížce-a je značně vytrvalá. Co vy na to?

Když začne dospívat, začne vyřvávat, možná i značkovat močí-zvládnete to? Budete mít to srdce dát ho ( ji) vykastrovat? Nebo ho (ji) chcete do chovu-budete to snášet a ustojíte takové soužití?

A co za tohle všechno dostanete?

Možná vám dovolí si s ní hrát a mazlit se s ní, když ona bude chtít. Možná vás potěší svým vrněním a slastně přimhouřenýma očima, když bude mít náladu na vaše hlazení. Možná vám dovolí, abyste jí sloužili celou svou duší a celým svým tělem. A vy budete šťastní, když vám to dovolí. A když už sloužíte jedné, a ona vám to dovolí, tak si se vší pravděpodobností honem rychle pořídíte další, a budete doufat, že občas vás obě vezmou na vědomí a dovolí vám se s nimi pomazlit a posloužit jim.

Ono totiž pořízení jedné kočky velmi, ale doopravdy velmi často vyvolává nezbytně nutnou potřebu kočky další. Člověk je prostě stvořen k tomu sloužit svým kočkám-aspoň kočky jsou o tom skálopevně přesvědčeny a podle toho se k nám-lidem chovají.